close
دانلود آهنگ جدید
از بی تدبیری گذشته تا ظهور ماکیاولیست های دلواپس برای به کرسی نشاندن حرف خود و موفق شدن در هدفی که از پیش تعیین کرده ایم دست به هر کاری می زنیم و همه چیز را برای خود مباح می دانیم . حدود 6 قرن پیش فردی به نام  

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 173
بارديد ديروز : 784
گوگل امروز : 2
گوگل ديروز : 12
بازديد کلي : 1,1,239,711

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

آدرس های وبسایت
Abul Hasan al-Kharqani
غیرت
بهار دلکش رسید.....
مرمت و محوطه سازی مجموعۀ تاریخی فرهنگی شيخ ابوالحسن خرقانی آغازشد
ادامه نهضت مصادره خرقانی و بی تفاوتی مسئولین شهرستان و استان
انا لله و انا الیه راجعون
زمستان در قلعه نو خرقان
معصوم زاده قلعه نو خرقان
آرامگاه ابواحسن خرقانی نوروز 92

از بی تدبیری گذشته تا ظهور ماکیاولیست های دلواپس

برای به کرسی نشاندن حرف خود و موفق شدن در هدفی که از پیش تعیین کرده ایم دست به هر کاری می زنیم و همه چیز را برای خود مباح می دانیم . حدود 6 قرن پیش فردی به نام  " نیکولو ماکیاولی " فیلسوف و سیاستمدار مشهوری  در ایتالیا  می زیست که معتقد بود : برای رسیدن به هدف  ، به کار بردن هر وسیله ای مجاز است . او می پنداشت  :  برای برنده شدن  ، فرد نباید از شرارت و اعمال خشونت آمیز بترسد و استفاده از هر گونه شیوه ای ، حتی منافی اخلاق و شرف و دست زدن به هر گونه عملی از جمله توسل به دروغ ، تهمت و افترا و . . .  را عاقلانه و الزامی بر می شمرد . 

  مکتبی که بر پایه ی عقاید او بنا نهاده شد را  " ماکیاولیسم "  می خوانند . آنها معتقدند  : اگر تکالیف دینی  و اخلاقی  و یا حتی وجدان ، سد راه بشود باید آن را بر طرف نمایند . 

امروزه در جامعه ی ما کم نیستند ، افرادی که به ظاهر بسیاری از الزامات مذهب را رعایت می کنند،  اما  در صورت طبقه بندی صحیح ، می توان آنها را نیز از پیروان این مکتب بر شمرد . در واقع ، گویا فرقی نمیکند که فرد با چه ظاهر و رفتاری باشد بلکه تفاوت در میزان پایبندی به اصول و ارزشهای اخلاقی و دینی است . 

با این تفکر ، فرد  برای رسیدن به هدف و پیروزی بر حریف  ، خود را  به انجام هر عملی مجاز می داند .  استفاده از دروغ  و تهمت ناروا  ، ریختن آبرو و عرض مردم ، تجسس در زندگی شخصی دیگران ، باج خواهی و رشوه، فشار و تهدید ، منیت و خود شیفتگی ، استفاده ابزاری از دوستی ها  و  روابط و. . .  همگی در این مرام  جایگاه خود را دارد . 

 حال آنکه در مکتب انسان ساز  اسلام  ، نمره ی  هر فرد  به میزان پایبندی  او  به اصول  است و ارزش هر عمل به میزان انطباق آن ، با باید ها و نباید های شرعی . پر واضح است که ، آراستن ظاهری فریبنده و استفاده از القاب و عناوین  و ادعای  اعتقاد به اخلاقیات ، شاید  به ظاهر  راه فراری باشد اما مهمترین ملاک التزام عملی در تفکر ، گفتار و رفتار اجتماعی است  . 

به بیان دیگر ، باید مراقب باشیم .  ماکیاولیستها به هر شکل و با هر ادعایی ، در جامعه وجود دارند .  از دید آنها هدف وسیله را توجیه می کند و لذا اساسا قابل اعتماد نیستند . آنها  تنها تا جایی با شما هستند و همراهی می کنند ،که منافعشان به  مخاطره نیافتد . و به هیچ یک از ارادتمندی ها و اعتقاداتشان نمی توان دل خوش کرد .  ماکیاولیست ها هرگز منافع  مادی خود را با کسی تقسیم نخواهند کرد .

نکته ی جالب دیگر در مورد ماکیاولیست ها این است که آن ها فقط به دنبال افترا و تهمتند. شما به هیچ وجه نمیتوانید آنان را قانع کنید . در اخلاق این گروه فقط رسیدن به هدف مهم است و چشم و گوش را بر واقعیت های موجود میبندد.

متاسفانه امروزه در رده های کلان و خرد مملکت ، وجود پیروان ماکیاول همه را آزرده و راه را بر نقد منطقی و گفتگوی آزاد میبندد.

در طی چند ماه گذشته دلواپسان ( شما بخوانید شاگردان ماکیاول ) شدیدترین تهمت ها را علیه منتخبان ملت روا داشته اند . تا جایی که از دکتر لاریجانی اصولگرا تا دکتر زیبا کلام اصلاح طلب بر شیوه ی ایشان ایراد گرفته و آنان را دارای مشی مارکسیستی و ماکیاولیستی دانستد.

حال باید با این ((دلواپسان)) یا به بیان بهتر ماکیاولیست ها چگونه برخورد کرد؟ جواب این پرسش را از زبان فرزند شهید مطهری و در توصیه ی وی به دکتر روحانی بیان میکنم: (( به آقای روحانی گفتم انقدر جواب این متنقدین را ندهید اینها خوششان می آید جوابشان را می‌دهید.)) خوب است تا شاگردان کوچک ماکیاول در منطقه ما نیز بدانند که سکوت ما نه از سر موضع ضعف یا ناتوانی بلکه از ناچیز شمردن تهمت ها و مشی مارکسیستی آنان است. آنان که با ظهور تدبیر در امور ، حرکت های پوپولیستی خود را بدباد رفته دیده اند و دولت و نماینده شهرستان و همگان را مقصر میدانند.

باشد تا رستگار شوید.


موضوع : مقالات , نقد و بررسی , قلعه نو خرقان ,
تاريخ : یکشنبه 21 ارديبهشت 1393 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب

اين نظر توسط رجبی در تاريخ 1394/1/3 و 12:40 دقيقه ارسال شده است

با سلام و ارادت
تلاش و کوششتان را ارج می نهم
حسب ارادتم به جنابتان چند ملاحظه را عرض می کنم:
1- از یکی از اساتید فلسفه اخلاقم به یادگار دارم که می گفت: بزرگترین ظلم تاریخ بشر ظلم به واژگان بوده است. و من هر چه بیشتر می خوانم به صحت گفته او بیشتر پی می برم.
2- مطلبتان را که خواندم بیشتر دلم به حال ماکیاول سوخت که چگونه بی تأمل بر سخنانش ستم روا می رود.
3- بنده دلواپس نیستم و طوطی وار هم سخنان کسانی را تکرار نمی کنم خواه لاریجانی باشد و خواه شاهرودی امابهتر نیست خوب به سخنان کسانی که از ایشان انتقاد می کنیم گوش دهیم و دلایل آنها را به دقت بررسی کنیم و با استدلال یکی یکی رد یا اثبات کنیم.
4- دوست عزیز؛ شما که از باید ها و نباید های شرعی سخن می گویید چگونه بدون دقت و استدلال کسانی را متهم به ماکیاولیسم و ... می کنید. از انسان فرهیخته ای مثل شما بعید است که به سبک بسیاری از سیاسیون امروز به هر روشی متوسل شود تا منتقدش را مسخره و تحقیر کند. در حالی که می تواند کمی وقت بگذارد و دلایل دلواپسان را طرح کرده و با استدلال رد کند.
5- همشهری عزیز؛ شما خواسته یا ناخواسته از روشی برای محکوم کردن دیگران استفاده کرده اید که خود از آن اعلان انزجار کرده اید. در حالی که خود معتقد هستید نباید از هر روشی استفاده کرد.
6- گرامی؛ بی جهت نبود که شیخ خرقان فرمود: ده سال رنج باید برد تا زبان درست شود...
ارادتمند رجبی
پاسخ : سلام
در باب کسانی که ماکیاولیست خواندمشان باید عرض کنم که هرکه برای رسیدن به هدف از هر وسیله ای استفاده کند ، ماکیاولیست خوانده می شود. قبول دارم که گاهی دایره ی استفاده از این واژه ها بسیار وسیع می شود که اشتباه است . در واقع نباید هر منتقد را ماکیاولیست بدانیم یا هر معترضی را فتنه گر و یا هر موسیقی دانی را مطرب و یا هر مذاکره کننده ای را سازش کار و یا ..... . اتفاقی که متاسفانه رایج شده. من هم همیشه سعی کرده ام در استفاده از این واژگان دقت کنم.
در باب تیره ای از منتقدین دولت که با غرض ورزی از دولت انتقاد میکنند سخن بسیار است و اینجا مجال بیان آن نیست. بهار دلکش سایتی محلیست و کمتر به مسائل کلان می پردازد. شخصا در شبکه های اجتماعی در مورد این مسائل بحث می کنم و نیز در کرسی های آزاد اندیشی شرکت میکنم .اما در مورد منتقدین خودمان در منطقه همیشه استدلال کرده ام. بنده در اکثر موارد در موضع دفاع بوده ایم تا حمله. همیشه در جواب انتقادات قلم زده ام و پاسخ مستدل داده ام. اما گاهی گوش برخی منتقدین ، که اندکند، بسته است. در چنین مواردی قلم و زبان من تند میشود و این انتقادتان را قبول دارم.
اینکه می فرمایید ((هر روشی متوسل شود تا منتقدش را مسخره و تحقیر کند. در حالی که می تواند کمی وقت بگذارد و دلایل دلواپسان را طرح کرده و با استدلال رد کند)) کم لطفیست. حداقل یک چهارم مطالب این وبسایت به طور مستقیم یا غیر مستقیم در استدلال و پاسخ به انتقادات بوده.
نیز فرموده اید((شما خواسته یا ناخواسته از روشی برای محکوم کردن دیگران استفاده کرده اید که خود از آن اعلان انزجار کرده اید.)) اگر چنین بوده باید بدانید ناخواسته بوده و همیشه تلاش کرده ام از جنجال آفرینی و غوغاسالاری دوری کنم. اینکه تا چه حد موفق بوده ام بستگی به نظر مخاطبان و نیز تعریف هر فرد از غوغاسالاری و جنجال آفرینی دارد.
بیاد دارم در دورانی که مردم قلعه نوخرقان برای احقاق حق خود (در قضیه ی انتقال اب به شاهرود) دست به تجمع اعتراضی زدند توسط بعضی مسئولین اطلاعات شاهرود به اقدام علیه امنیت ملی متهم شدند!! اینکه هر ذهن بیماری تعریفی در اینگونه مسائل ارائه دهد ، هیچ ربطی به حرکت ما ندارد.
در کل سعی خواهم کرد زبان و قلم را اصلاح کنم.
ممنون از شما

اين نظر توسط پل خر گیری در تاريخ 1393/2/22 و 10:50 دقيقه ارسال شده است

از شهدای جدید قلعه نو خرقان مرحوم دکتر صادقی نماینده سابق علی آباد است که بنیاد شهید هنوز شهادت او و بقیه نمایندگان استان گلستان را نپذیرفته است اما شما شهیدشان خواندید.!
این هم ماکیاولیسم جدید
پاسخ : با سلام
مهم مردم شهرستان های استان گلستان اند که در اکثر روستا ها عکس دکتر صادقی را با نام شهید در کنار تصاویر دیگر شهداشان نگه میدارند.
شعور اجتماعی مردم در درک این مسائل بالاتر از بنیاد است.
هرچند من اطلاعی از بنیاد شهید ندارم و صحت گفته ی شما باید بررسی شود.

اين نظر توسط رحیمی در تاريخ 1393/2/21 و 22:20 دقيقه ارسال شده است

سلام عزیزم
به خاطر مقاله ات ممنونم ......
و اینکه تیتر پست جدیدت خیلی سزاوار بعضی از افراد هست(از بی تدبیری گذشته تا ظهور ماکیاولیست های دلواپس)
دلواپسین شهرستان شدن بسطام ...... !!!!
شکلکشکلکشکلک

اين نظر توسط رحیمی در تاريخ 1393/2/21 و 22:20 دقيقه ارسال شده است

سلام عزیزم
به خاطر مقاله ات ممنونم ......
و اینکه تیتر پست جدیدت خیلی سزاوار بعضی از افراد هست(از بی تدبیری گذشته تا ظهور ماکیاولیست های دلواپس)
دلواپسین شهرستان شدن بسطام ...... !!!!
شکلکشکلکشکلک
پاسخ : سلام
هر چند به تغییر رویه اینان امیدی نیست اما می نویسم......شاید بیندیشند


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان