close
دانلود آهنگ جدید
نه برای ماکیاولیست ها بلکه برای عاقلان و منصفان - لعلهم یتفکرون   در حدود پنج سال پیش در کشور ما شخص اول اجرایی مملکت با تخلفات گسترده، صحنه ی انتخابات را به اعتراضات عمومی بدل ساخت. دو نامزد معترض با استفاده از جو ایجاد شده ، برای اعتراض به تخلفات، کمپین خیابانی راه انداختند. این دو نامزد وقتی صحنه را پرآشوب دیدند پا را فراتر گذاشتند و اعتراض به تخلف را به اعتراض به تقلب تبدیل کردند. ادعایی که هیچ گاه اثبات نشد. سناریوی تقلب از سمت طیف  رادیکال اصلاحات در شرایطی مطرح شد که ضمام امور از دست میانه روهای این جریان خارج شده بود. عاقبت امر، نامزدهای معترض…

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 1,110
بارديد ديروز : 365
گوگل امروز : 0
گوگل ديروز : 0
بازديد کلي : 1,1,278,427

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

جمعیت فصلی قلعه نو خرقان
مسابقات دفاع شخصی قهرمانی استان در مجموعه ورزشی قلعه نوخرقان + تصاویر
هفت تپه و یادی از پیرمردهای غیور قلعه نوخرقان/ به بهانه دومین یادواره شهدای تدارکات استان
یاد ایام ـ سرای مهر در عصر انقلاب
خرقانی چه گفت و افلاطون چه!
شوق بادنجان
محرم در قلعه نوخرقان به روایت تصویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان 7
محرم قلعه نوخرقان را به نظاره بنشینید(قسمت اول)
آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس قلعه نوخرقان

نه برای ماکیاولیست ها بلکه برای عاقلان و منصفان - لعلهم یتفکرون

 

در حدود پنج سال پیش در کشور ما شخص اول اجرایی مملکت با تخلفات گسترده، صحنه ی انتخابات را به اعتراضات عمومی بدل ساخت. دو نامزد معترض با استفاده از جو ایجاد شده ، برای اعتراض به تخلفات، کمپین خیابانی راه انداختند. این دو نامزد وقتی صحنه را پرآشوب دیدند پا را فراتر گذاشتند و اعتراض به تخلف را به اعتراض به تقلب تبدیل کردند. ادعایی که هیچ گاه اثبات نشد. سناریوی تقلب از سمت طیف  رادیکال اصلاحات در شرایطی مطرح شد که ضمام امور از دست میانه روهای این جریان خارج شده بود. عاقبت امر، نامزدهای معترض که دلیلی منطقی برای اثبات ادعای تقلب پیدا نکرده بودند دلایلی مضحک ( مانند استفاده از صندوق های دو طبقه ) را برای به کرسی نشاندن حرفشان مطرح کردند. شاید اگر آن دو کاندیدا از طریق مجاری قانونی به تخلفات (و نه تقلبات ) اعتراض میکردند، این ضربه به کشور وارد نمیشد.

 

یکی از ایدئولوژی هایی که دو طرف برای ضربه فنی کردن دیگری به کار گرفتند ، مکتب معروف  ماکیاولیسم بود(که احتمالا دوستانی که نوشته های من را دنبال میکنند پیروان منطقه ای این مکتب را می شناسند). تیم رییس جمهور و رسانه های همراه (علی الخصوص صدا و سیمای میلی(میلی به جای ملی)) با سانسور اخبار و پخش ناقص حرف معترضان و ترففندهای مکارانه سعی در فتنه گر نشان دادن معترضان داشتند و معترضان هم پای را از قانون فراتر گذاشته و خود، محور قانون گذاری شدند.

 

تاریخ تکرار می شود. این بار در سطح منطقه. اما اینبار سناریوی تقلب و منش مارکسیستی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند .حال پس از پنج سال گویا (در سطح منطقه )  عاشقان سناریوی تقلب، رسم رقیب ماکیاولیست خود را آموخته اند و شاید ماکیاولیست ها از سناریوی تقلب بهره میبرند. عده ای در اقدامی هماهنگ، ماه ها با سانسور و جهت دهی اخبار و خلط مباحث سعی در ایجاد کمپینی غیر منصفانه داشتند که جلوی ترقی قلعه نوخرقان را بگیرند . علت این کار از روی حسادت یا حماقت و یا به اعتقاد خودشان شجاعت بوده. بنده نیک میدانم که جرقه ی نامه ی اعتراض نسبت به بخش شدن قلعه نوخرقان ( در بهمن91) در کجای منطقه و به دست چه کسانی زده شد. اینکه الان شرایط آن محل در چه وضعیتیست برایم روشن است و میدانم که افرادی که نامه را تهیه کردند چند ماه بعد به شدت از کرده خود پشیمان شدند . نامه ای که به سرعت در منطقه پخش شد و با توجه به تصویر منتشره ، بسیاری از شوراهای منطقه آن را امضا کردند. با گذشت اندک زمان و ورود عقلای روستاها،  در مدت کمتر از یک ماه ، تمام شوراهای مذکور ( به استثنای یکی) امضای خود را پس گرفت تا خواست اکثریت منطقه اجرایی شود.

 

پس از این قضیه بود که اقلیت معترض ، که اکثرا با رای انتخابات شوراها در خرداد 92 ، با «نه» مردم به افراط و «آری» به تدبیر کنار رفته بودند ، به تخریب روی آوردند. سناریوی تقلب در سرشماری ، توهین به شهدای قلعه نوخرقان، ادعای نارضایتی مردم دهستان ، تحریف تاریخ منطقه و .... گوشه ای از بهانه جویی طیف اقلیت مارکیست منش بود. خوشبختانه مردم دهستان و اعضای جدید شوراها با همدلی، جو را به آرامش کشاندند  و با ممهور کردند نامه ی مردم قلعه نوخرقان( مرداد 92) در اعتراض به نادیده گرفته شدن حق دهستان خرقان، جواب تندروها را دادند. ( رجوع کنید به لینک  نامه ی مهر شده توسط 10 شورای دهستان و مردم آن، در پایان متن)

 

در اعتقاد این جماعت است که «هدف وسیله را توجیه میکند». در تقریبا دو سال گذشته بارها گفتند که در سرشماری 90 تقلب صورت گفته اما هیچگاه نتوانستند به چرایی و چگونگی آن پاسخ دهند.

 

حال می نویسم. نه برای پیروان نیکولو ماکیاولی و نه برای مارکسیست منش ها. بلکه برای عاقلان . لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

ما را به بی قانونی متهم کردند. حال با قانون پاسخشان را میدهیم.

در ابتدا باید مرزبندی داشته باشیم بین شهر و بخش. زیرا همیشه با خلط این دو مبحث سعی در پیشبرد اهداف داشته اند.

 

قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ( با اصلاحات 89 به بعد )

ماده 4  شهر محلی ست با حدود قانونی که در محدوده جغرافیایی بخش واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل، دارای سیمائی با ویژگی های خاص خود بوده به صورتی که اکثریت ساکنین دائمی آن در مشاغل کسب ، تجارت ، صنعت ، کشاورزی ، خدمات و فعالیت های اداری اشتغال داشته و در زمینه ی خدمات شهری از خودکفایی نسبی برخوردار و کانون معادلات اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی حوزه ی جذب و نفوذ خود بوده و دارای حداقل 5000 نفر جمعیت باشد.

تبصره 5 -  روستاهای واجد شرایط که دارای 3500 نفر جمعیت باشند ، شهر شناخته می شوند.

ماده 6 بخش واحدی است از تقسیمات کشوری که دارای محدوده جغرافیایی معین بوده و از بهم پیوستن چند دهستان همجوار مشتمل بر چندین مزرعه، مکان ، روستا و احیانا شهر که در آن عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی واحد همگنی را به وجود می آورد به نحوی که با در نظر گرفتن تناسب ، وسعت ، جمعیت ، ارتباط و دسترسی و سایر موقعیت ها، نیل به اهداف و برنامه ریزی های دولت در جهت احیاء امکانات طبیعی و استعدادهای اجتماعی و توسعه امور رفاهی و اقتصادی آن تسهیل گردد.

تبصره3 مرکز بخش ، روستا یا شهری، از همان بخش است که مناسب ترین کانون طبیعی، فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی آن محدوده شناخته می شود.

 

قانون شهرداری

 فصل اول در تاسیس شهرداری ( مصوب 1334 و اصلاحات بعدی)

ماده 1 - در هر محل که جمعیت آن حداقل به پنج هزار نفر بالغ باشد شهرداری تأسیس می‌گردد.

‌تبصره ۱ - در هر نقطه‌ای که از نظر موقعیت و اهمیت تشکیل شهرداری ضرورت داشته باشد ولو جمعیت آن به پنج هزار نفر بالغ نشود وزارت‌کشور می‌تواند در آن محل دستور تشکیل انجمن و شهرداری بدهد و چنانچه پس از تشکیل شهرداری در نقاط مزبور ضمن عمل معلوم شود عوارض ‌وصولی تکافوی هزینه شهرداری را نمی‌نماید و با در نظر گرفتن وضع اقتصادی و مالی محل برای اداره امور شهرداری درآمد جدیدی نمی‌توان تهیه ‌نمود وزارت کشور مجاز است شهرداری این قبیل نقاط را منحل نماید.

‌تبصره ۲ - در نقاطی که فقط در بعضی از فصول برقراری شهرداری لازم باشد برای فصل مزبور و همچنین برای چند محل که به یکدیگر نزدیک و‌جمعاً اقتضای تشکیل شهرداری داشته باشد می‌توان یک شهرداری تأسیس کرد.

 

متون فوق از قانون تقسیمات کشوری و شهرداری ها برداشت شده است. با توجه به متن قانون باید مواردی را متذکر شوم.

-         همانطور که مشاهده می کنید ارتقای یک نقطه به شهر (بر خلاف ارتقا به بخش) فقط مربوط به حوزه ی همان محل است. در واقع تاثیر اینکه نقطه ای مانند قلعه نوخرقان بخواهد به شهر تبدیل شود یا در تعریف روستا باقی بماند ، فقط بر روی خود آن محل است و بر سایر مناطق تاثیری ندارد. پس ارتقای قلعه نوخرقان به شهر فقط و فقط به خود این محل مربوط است و نیازی به تایید و همراهی سایرین ندارد.

-         ملاک جمعیت برای ارتقا از شهر به روستا مطرح است و برای ارتقا به بخش هیچ نیازی به حد نصاب های جمعیتی نیست.

-         در قانون شهرداری ها ، از اهمیت حد نصاب جمعیت، برای نقاط دارای اهمیت و موقعیت خاص و نیز برای نقاط با جمعیت فصلی، که نیاز به ارتقا دارند ، کم میشود.

-         مرکزیت بخش نقطه ای خواهد بود که مناسب ترین کانون طبیعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی محل خود باشد. شهر یا روستا بودن در آن مطرح نیست.

 

حال به منطقه برگردیم.

اقلیتی که می شناسید، با پراکنده ساختن دروغ تقلب و با وا بسته نشان دادن شهر شدن قلعه نوخرقان و ارتقا به بخش ، سعی در متشنج کردن اوضاع داشتند. همانطور که مستحضرید قلعه نو خرقان پیش از انقلاب اسلامی مرکز بخش قلعه نو شهرستان شاهرود بوده است. به دلایلی، که نیاز به شرح ندارد،  به ناحق و یا به حق این مرکزیت از ما گرفته شد. در همان سال ها اعتراضاتی در این زمینه صورت گرفت و نامه های به مجلس سنای وقت ارسال شد(اسناد این اعتراض در مجلس شورای اسلامی موجود است). اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفت و بعد از انقلاب،  قلعه نوخرقان مرکز دهستان خرقان شد. درخواست مردم برای ارتقاء مجدد به بخش، تا اوج گرفتن تشکیل شهرستان بسطام در این سال ها تا حدود زیادی مسکوت مانده بود.

 

اما در مورد شهر شدن باید بدانید که قلعه نوخرقان همواره و در تمام این سال ها درخواست ارتقا به شهر را داشته. در همین راه بود که شهرداری مردمی قلعه نوخرقان تاسیس شد ولی آنچنان که باید توفیقی نیافت. قلعه نوخرقان مصداق عینی تبصره 1 و 2 قانون شهرداری ها بوده و هست. متاسفانه مسئولان طی سال های متمادی نتوانستند حق این نقطه را طبق تبصره های مذکور تامین کنند. بارها گفته ایم و باز هم میگوییم. قلعه نوخرقان  شدیدا نیاز به اعتباراتی دارد که فقط با ارتقای آن به شهر تامین میشود. قلعه نوخرقان شهری ست که تابستان 5 هزار و در تعطیلات نوروز 1+4 هزار نفر جمعیت دارد. 20 هزار بازدید کننده ی از مقبره ی خرقانی در 20 روز. این تعداد مسافر همانند مردم ساکن نیاز به خدمات شهری دارند. مایه ی خجالت است که زباله های مسافران در پشت درب آرامگاه دپو شود و دهیاری به علت نبود اعتبارات از خدمت رسانی باز ماند.

 

قلعه نوخرقان تنها نقطه ای در منطقه است که می توان واژه های موقعیت ، اهمیت و جمعیت فصلی را در تبصره های 1 و 2 به آن نسبت داد. هر چند که مقوله ی شهر شدن قلعه نوخرقان هیچ ربطی به دوستان دلواپس ندارد اما اگر مستنداتی دارند که نشان از تقلب در سرشماری 90 دارد ارائه کنند و دلایل مضحک را کنار بگذارند. دلایلی که صندوق رای را به سرشماری نسبت می دهد یا سرشماری 20 روزه را یک روزه تصور میکند.

 

سخن آخر: بر خلاف سیاه نمایی های صورت گرفته ارتقای قلعه نو خرقان به بخش هیچ ربطی به حد نصاب جمعیتی ندارد و حتی اگر به فرضی محال نتایج سرشماری 90 مخدوش باشد در ارتقای به بخش هیچ تاثیری ندارد. مرکزیت بخش باید مناسب ترین کانون طبیعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی محل خود باشد. هر کس قلعه نوخرقان را بری از این صفات میداند باید مستندات ارائه کند زیرا جمعیت ملاک نیست.

ادامه دارد.........

نامه ی درخواست مردم قلعه نوخرقان برای تاسیس مجدد بخش  و مهر 10 شورای اسلامی دهستان در حمایت آن مرداد 92


موضوع : نقد و بررسی , قلعه نو خرقان ,
تاريخ : پنجشنبه 16 مرداد 1393 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان