close
دانلود آهنگ جدید
جزئیات طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه قلعه نو خرقان شاهرود   شاهرود – خبرگزاری مهر: پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم، طیّ سال‌های اخیر مشکلات زیادی از جمله کاهش بارندگی و خشکسالی را همراه داشته که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بخش‌های مختلف استان سمنان به ویژه روستاهای شرق استان را تحت تأثیر قرار داده است. شهرستان شاهرود خصوصا روستاهای آن از این مشکلات مستثنی نبوده و در این بین افتتاح طرح آبرسانی شهدای گمنام می تواند راهکاری برای رفع مشکلات اهالی این شهرستان باشد. به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و سیستم های سینوپتیکی…

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 149
بارديد ديروز : 1,945
گوگل امروز : 4
گوگل ديروز : 12
بازديد کلي : 1,1,273,577

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

فرغون بی صاحب
دل خوش از آنيم که حج ميرويم ؛ غافل از آنيم که کج ميرويم
فیلم های محرم قلعه نو خرقان
نسیم خرقان
پدر بزرگوار شهید محمد رضا شریعتی به دیار باقی شتافت
نامه فعالان محیط زیست به رییس جمهور، خط عمیق بین دوستداران محیط زیست و مدعیان دروغین
چند رباعي از شيخ ابوالحسن خرقاني
ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام در خنثی‌سازی تحرکات برای مصادره بایزید مؤثر است!!!!!!!
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
جایزه (( خرقانی )) نماداحترام به انسان در جشنواره فیلم خورشید

جزئیات طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه قلعه نو خرقان شاهرود

 

شاهرود خبرگزاری مهر:

پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم، طیّ سال‌های اخیر مشکلات زیادی از جمله کاهش بارندگی و خشکسالی را همراه داشته که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بخش‌های مختلف استان سمنان به ویژه روستاهای شرق استان را تحت تأثیر قرار داده است. شهرستان شاهرود خصوصا روستاهای آن از این مشکلات مستثنی نبوده و در این بین افتتاح طرح آبرسانی شهدای گمنام می تواند راهکاری برای رفع مشکلات اهالی این شهرستان باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و سیستم های سینوپتیکی که این منطقه را تحت تأثیر قرار می دهند، آشکار است که خشکی از جمله ویژگی های این منطقه به حساب می آید و خشکسالی یکی از مهمترین و شایع ترین بلایای جوی اقلیمی است که کشورمان را متأثر می سازداز آن جا که خشکسالی، بخش های مختلف جامعه مانند منابع آب، کشاورزی، صنعت، اقتصاد، بهداشت و ... را تحت تأثیر قرار می دهد، لذا پایش و ارزشیابی این بلیه در آینده به منظور ارایه برنامه ریزی صحیح در بخش های مختلف جامعه، امری لازم و ضروری است؛ یکی از مهمترین این پیامدها افزایش وقوع بلایای جوّی- اقلیمی نظیر سیل، خشکسالی، چرخندهای حارّه ای، بالا آمدن سطح آب دریا، توفان گرد و غبار و ... است و شایع ترین آنها در ایران وقوع سیل و خشکسالی به شمار می رود.


طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه قلعه نوخرقان شاهرود

 شهرستان شاهرود و منطقه شرق استان سمنان نیز از چنین پیامدهایی بی بهره نمانده و هم اکنونی در بحران کم آبی به سر می برد به طوری که به گفته چیت چیان وزیر نیرو، شاهرود شهرستانی که زمانی بارش مناسبی داشت امروز با مشکلات کم آبی جدی مواجه شده است. اجرای طرح های آبرسانی در اقصی نقاط استان سمنان یکی از راهکارهایی است که مسئولان به دنبال تحقق آن و در نهایت رفع برخی از تبعات جدی بحران کم آبی هستند. یکی از این پروژه ها طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه قلعه نوخرقان شاهرود است که در صورت بهره برداری از این پروژه مشکل آب 23 روستای منطقه تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. اجرای طرح آبرسانی شهدای گمنام تبعات خشکسالی 23 روستا را مرتفع می سازد. مطالعات لازم برای اجرای طرح آبرسانی منطقه پشت بسطام موسوم به شهدای گمنام، از سال 1383 توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود آغاز شده و هدف از اجرای این طرح در ابتدای مطالعات تخصصی آبرسانی به 23 روستای منطقه شامل ابرسج، پرو، چهارطاق، حسین آباد، دولت آباد، ده خیر، زرگر، علی آباد، الکاهی، قاسم آباد، قهج علیا و سفلی، قلعه میرزا سلیمان، قلعه نو خرقان، کلامو، گرمن، میغان، نمد مال و ... اعلام شده است .  این روستاها تا پیش از اجرای این طرح از منابع آبی مختلفی شامل چشمه و آبهای زیر زمینی در قالب چاه مشروب می شدند که بنا بر ادعای اداره آبفار شهرستان شاهرود اجرایی شدن این طرح به ارتقای سطح سلامت آب آشامیدنی ساکنان این مناطق کمک شایانی خواهد کرد.

دوره طرح آبرسانی شهدای گمنام 25 سال و مبنای این مدت از ابتدای سال 1385 محاسبه شده و در سال مبداء 1385جمعیتی بالغ بر 21هزار نفر را پوشش می دهد از جمله شاخص ترین مشخصات فنی طرح نیز باید به حفر 9حلقه چاه عمیق در مناطق مختلف منطقه و خط لوله انتقال به طول 89کیلومتر با لوله 125تا 315 میلیمتری اشاره کرد. در پروژه آبرسانی شهدای گمنام تعداد کل مخازن ذخیره و فشار شکن 12باب با حجم چهار هزار و 750 متر مکعب برای سال های آتی پیش بینی شده همچنین واحد های مختلف شامل دو ایستگاه پمپاژ با ظرفیت هفت تا 45 لیتر در ثانیه، دو واحد کلر زنی گازی و چهار واحد کلر زنی مایع و در نهایت سیستم تله متری برای کنترل چاه ها از راه دور، از جمله سایر مشخصات فنی این طرح هستند.

 

برای پیگیری بیشتر درباره طرح و همچنین بررسی سایر طرح های منطقه با محمد مهدی کریمی رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود به گفتگو نشستیم.

 

طرح آبرسانی شهدای گمنام نیازمند یک و نیم میلیارد تومان بودجه است

رئیس اداره آبفار شهرستان شاهرود، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزئیات طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه قلعه نو خرقان گفت: این طرح 23 روستا را تحت پوشش قرار می دهد و دارای سه خط انتقال آب است. محمد مهدی کریمی افزود: در حال حاضر یکی از سه لاین انتقال آب با مشکل کم آبی مواجه است ولی امیدواریم حفر چاه کمکی در روستای علی آباد پشت بسطام مشکل این خط را نیز بر طرف کند.  وی بودجه طرح آبرسانی شهدای گمنام را 10میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: هشت و نیم میلیارد تومان تا کنون برای این پروژه عظیم ملی صرف شده و برای تکمیل آن به یک و نیم میلیارد تومان دیگر بودجه نیاز است و امیدواریم با اتمام این طرح شاهد تحت پوشش قرار گرفتن 23 روستا در منطقه پشت بسطام باشیم.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود حفر سه حلقه چاه به جای صرف هزینه های گزاف و حفر چاه های متعدد، را از مزایای طرح آبرسانی شهدای گمنام دانست و تصریح کرد: برای حل مشکل 23 روستا بایست 23حلقه چاه حفر کرد این در حالی است که در این طرح با حفر سه یا چهار حلقه چاه می تواند مشکلات همه روستاهای منطقه را مرتفع ساخت.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود با بیان این مطلب که برنامه های اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود در مجموع شامل برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و در نهایت بلند مدت است ابراز داشت: از جمله اقدامات کوتاه مدتی که برای مبارزه با کم آبی توسط اداره آبفار صورت گرفته، آب رسانی سیار توسط تانکرهای حمل آب شرب، انجام عملیات کلر زنی در محل روستاها و همچنین تعبیه مکان های آبگیری برای روستائیان بوده است. کریمی برنامه میان مدت اداره آبفار، تجهیز شبکه آب رسانی، نصب شیرهای فلکه و تقویت شیرهای شبکه دانست و اظهار داشت: تقاضای تشکیل اتاق ثابت مدیریت بحران با موضوع کم آبی در فرمانداری ویژه شهرستان شاهرود، از دیگر اقدامات میان مدت اداره آبفار شهرستان است.وی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی صرفه جویی و جدی گرفتن بحران کم آبی مهمترین دغدغه مسئولان است ابراز امیدواری کرد: ائمه جمعه و مسئولان اهمیت کم آبی و صرفه جویی را در سخنان خود به مردم گوش زد کنند.

وی با بیان این مطلب که مشکل آب روستای ابرسج از طریق بهسازی چاه و ترمیم دو چشمه به صورت موقت حل شده خاطرنشان کرد: حفر چاه در صورت تخصیص اعتبارات لازم می تواند مشکل این روستا و شماری دیگر از روستاهای منطقه را مرتفع سازد.

وی در پاسخ به برخی شبهات در خصوص آثار سوء طرح های آبرسانی بر منابع طبیعی و زیست محیطی منطقه اذعان داشت: برخی طرح ها در سطح کلان مدیریتی تصویب می شوند و اعمال نظر ادارت در سطح شهرستان ها در اختیارات ما نیست از جمله طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه پشت بسطام که طرحی ملی است و شهرستان نمی تواند اعمال نظر کند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود تاکید کرد: یکی از معضلات و مشکلات ما در این اداره، ساخت و ساز در حومه روستاها است که تماما بدون هماهنگی با کارشناسان ما انجام پذیرفته است.

کریمی ادامه داد: عده ای بدون در نظر داشتن ضریب جمعیتی و نیاز منابع آبی و بدون رعایت تناسبات لازمه نسبت به اعطای مجوز ساخت و ساز اقدام کرده اند که اداره آبفار را با مشکلاتی جدی روبرو ساخته . مثلا روستایی با هزار نفر جمعیت سه شهرک دارد که جمعیت منازلش با جمعیت کل روستا برابری می کند و تامین آب را بسیار مشکل می سازد. وی بازگشت مردم به روستاها را از جمله دیگر مشکلات اداره آبفار در زمینه ساخت و ساز بی رویه در روستاها دانست و ابراز داشت: فردی که در روستا خانه می سازد، انشعاب آب و گاز و برق دریافت می کند و سالی یکبار هم درب آن خانه را باز نمی کند جز اینکه مشکلی را بر مشکلات بیافزاید هیچ نفعی عاید هیچ ارگان دولتی نمی کند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود ادامه داد: این ساخت و سازها با مجوز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مجموعه دهداری ها و بخشداری ها انجام شده که به هیچ وجه برای این تصمیمات از اداره آبفار نظرخواهی نشده است.

 

اصلاح و تقویت شبکه آبرسانی تنها راه چاره رفع بحران خشکسالی

کریمی با تاکید بر این که اصلاح و تقویت شبکه آبرسانی تنها راه چاره رفع بحران خشکسالی فعلی روستاهاست اظهار داشت: طی جلساتی که با بنیاد مسکن داشته ایم سعی شده حداقل انشعاب آب را برای افرادی که داخل محدوده طرح هادی روستاها اقدام به ساخت و ساز کرده اند، فراهم شود. وی یادآور شد: طرح هادی توسط دهیاری ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان، و بر اساس نظر کارشناسی، تعیین می شود و با احتساب نرخ توسعه روستا تحت عنوان محدوده هر روستا معین می شوند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود مشکل آبرسانی و تامین آب آشامیدنی برای دامداری ها و صنایع را از دغدغه های این اداره دانست و گفت: روستا با دام اجین شده و روستایی که دامداری ندارد، اصلا روستا نیست، از طرف دیگر وظیفه آبفار نیز در وهله نخست تامین آب آشامیدنی مجتمع های انسانی است و پس از آن اماکن اداری و صنعتی و احشام و دام ها در مراحل بعدی قرار می گیرند.

 

 برخورد شدید با ساخت و سازهای غیر قانونی و انشعابات غیر مجاز

کریمی درباره این که چرا به دامداری ها آب آشامیدنی داده نمی شود افزود: طبق دستور العمل آبفار، ما مجبوریم فقط در اماکن و روستاهایی که آب مورد نیاز مردم بیش از نیاز مصرفی است، این آب را در اختیار دام ها قرار دهیم و در غیر این صورت نمی توانیم به دامداری ها آبرسانی کنیم.  وی با اشاره به اینکه با ساخت و سازهای غیر قانونی و انشعابات غیر مجاز شدیدا برخورد می شود خاطر نشان کرد: تلاش بر این بوده با پیمایش و نظارت بر شبکه های انشعاب آب روستایی به تخلفات رسیدگی کنیم اما همکاری آبفار با دهیاری ها و شورا های اسلامی روستایی می تواند در کاهش این تخلفات بسیار تاثیر گذار باشد و با اختصاص بودجه می توان جلوی انشعابات غیر قانونی را بهتر گرفت. رئیس اداره آبفار شهرستان شاهرود عدم پرداخت قبوض را از سوی مشترکان روستایی یکی دیگر از مشکلات اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود خواند و تصریح کرد: انشعاب آب برخلاف سایر انشعاب ها به علت واقع شدن زیر زمین هزینه های بسیاری را برای قطع و وصل مجدد نیاز دارد که بعضا حفر زمین، قطع انشعاب به علت بدهی و پوشاندن مجدد آن از مقدار بدهی اشخاص بیشتر هم می شود به همین خاطر تنها نمی توان نسبت به قطع کردن انشعاب اقدام کرد بلکه باید فرهنگ سازی انجام شود.

 

 ذخیره سازی آب مازاد زمستان برای مصرف برهه های زمانی مواجهه با کمبود آب

کریمی عنوان کرد: وظیفه آبفار تامین آب شرب و همچنین انتقال فاضلاب های روستایی به بیرون است، اما در حال حاضر بیشتر تامین آب مد نظر  این اداره است و تنها یک پروژه در روستای ابر در بخش انتقال فاضلاب به اجرا در آمده است.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه در طول سال و در دو دوره به صورت طبیعی شاهد کمبود آب هستیم اذعان داشت: از 15اسفند تا 15فروردین زمانی که مردم خانه تکانی و شهری ها به روستاها مراجعه می کنند و از ابتدای خرداد ماه تا پایان شهریور ماه که فصل گرمای طبیعی است این بحران بیشتر نمایان است که برای جلوگیری می توان آب مازاد زمستان برای مصرف در این دو برهه زمانی و اوج کمبود آب آشامیدنی در روستاها را ذخیره کرد.

گزارش از محمد حسین عابدی


تاريخ : یکشنبه 19 مرداد 1393 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان