close
دانلود آهنگ جدید
مختصری از آداب محرم در قلعه نوخرقان ***آنچه می خوانید گزارش مختصری ست از آیین نکوداشت محرم در قلعه نوخرقان. قلعه نوخرقان مرکز دهستان خرقان واقع در 18 کیلـومتـری شهر بسطام و مرکز بخش و  کیلومتر 24 جاده شاهرود –آزادشهر با سابقه دیرینـه چندین هزار ساله که شرح مفصل آن در تاریخ قومس آمده ، محل علم وعرفان کـه که همچون نگین انگشتری بر حلقه پر طراوت و سرسبز منطقه بسطام که از شرق  در حریم سیاه کوه و از شمال شرق زرین کوه و  شمال غرب کوه بیدر و برون برون که ازرشته کـوههای البرز وجنگـل ابر که در7کیلومتری شمال آن واقـع مـی…

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 3
بازديد امروز : 219
بارديد ديروز : 784
گوگل امروز : 2
گوگل ديروز : 12
بازديد کلي : 1,1,239,757

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

برگی از آلبوم تصاویر رزمندگان / یادی از سردار شهید منتظری
وقتی زبان مو درآورد...
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
فرهنگ سه خطی.....
((شاهرود)) شهر مرده / فاجعه و بحران آب در کمین قاره کوچک، مسئولین در خواب غفلت!!!!!!
جزئیات طرح آبرسانی شهدای گمنام منطقه قلعه نو خرقان شاهرود
سندی که از حضور محمدشاه قاجار در این سامان پرده بر میدارد
محرم 1394 - گزارش تصویری سری اول - صبح عاشورا
آرامگاه ابواحسن خرقانی نوروز 92
شیخ نظام الدین محمدابوالحسنی خرقانی بسطامی

مختصری از آداب محرم در قلعه نوخرقان

***آنچه می خوانید گزارش مختصری ست از آیین نکوداشت محرم در قلعه نوخرقان.

قلعه نوخرقان مرکز دهستان خرقان واقع در 18 کیلـومتـری شهر بسطام و مرکز بخش و  کیلومتر 24 جاده شاهرود –آزادشهر با سابقه دیرینـه چندین هزار ساله که شرح مفصل آن در تاریخ قومس آمده ، محل علم وعرفان کـه که همچون نگین انگشتری بر حلقه پر طراوت و سرسبز منطقه بسطام که از شرق  در حریم سیاه کوه و از شمال شرق زرین کوه و  شمال غرب کوه بیدر و برون برون که ازرشته کـوههای البرز وجنگـل ابر که در7کیلومتری شمال آن واقـع مـی باشد با آب وهوای خوش، مدفن عارف ربانی و نامی و جهانی سلطان العارفین شیخ ابوالحسن خرقانی بر بلندای تپه ای همچون خورشید می درخشد و آوازه این بزرگوار معروف عام وخاص و دارای شهره جهانی است.

از میراث فرهنگی و دینی این شهر، آیین نکوداشت محرم الحرام می باشد که سالیانه با گردهمایی حدود 10 تا 12هزار نفر در تعطیلات دهه اول محرم ، با شکوه وصف ناپذیری صورت می پذیرد. کانون عزاداری ها در 5 حسینیه بزرگ شهر ، حسینیه حاج صالح ( میانه) ، حسینیه اعظم ، حسینیه قلعه بالا، حسینیه ذولفقار و حسینیه حاج قاسم (پایین) می باشد. مردم مومن و عاشقان حضرت اباعبدالله پیش از شروع محرم با حضور در تکایا ، حسینیه ها و منبرخانه ها به آماده سازی این اماکن مقدس برای پذیرایی از عزاداران می پردازند.

از مهمترین رویدادهای هر ساله این مراسم:

 

روز پنجم : علم بندان

طبق رسمی دیدین ، روز پنجم محرم را با یاد علمدار کربلا ، علم بندان نامیده اند. در این روز مردم با حضور در منازل و اماکنی که دارای علم یا علامت اند ، اقدام به تزیین و آماده سازی علم می نمایند تا در بعد از ظهر روز مذکور ، با راه اندازی دسته ها و هیآت های عزاداری ، این علم ها را به تکایا و حسینیه ها منتقل کنند.

 

شب هفتم : چراغ اول به نام سادات

از اول محرم تا شب  هفتم ، مراسمات عزاداری هیات ها در حسینیه های هر محله برگزار می شود .شب هفتم محرم اولین شب حضور دسته جات در خیابان ها و میهمان شدن در دیگر هیات هاست. در شب مذکور ، هیات متوسلین به چهارده معصوم ) سادات قلعه بالا) ، به حضور در دیگر حسینیه ها و عزاداری در آنان می پردازند. هر دسته عزاداری متشکل از علمداران(در جلو هیات)  طوق کشان و بیرق داران ، گروه تواشیح خوان، زنجیر زن ها و سینه زن ها( در انتهای هیات) می باشد. گروه تواشیح خوان اشعار محتشم کاشانی را با لحنی زیبا و آوایی بلند و کشیده تکرار می کنند و در بین هر بیت ، مردم بیت زیر را با همان لحن پاسخ می گویند:

))ای داد از این عزا ، بیداد ازین عزا ........... فریاد وامصیبت و صد داد ازین عزا((

 

شب هشتم: میهمانی علی اکبری ها در حسینیه اعظم و ذوالفقار

شب هشتم به حرکت دسته عزاداران حسینیه های حاج صالح و حاج قاسم ( هیات های متوسلین به حضرت قاسم ، ابوالفضلی ها و علی اکبری ها) تحت بیرق علی اکبری های قلعه نو اختصاص دارد. دسته عزاداری مذکور ، با حضور در حسینیه های اعظم و ذوالفقار به اقامه عزا می پردازد.

 

شب تاسوعا: میانداری اعظم خرقان در میدان میانه

شب تاسوعا ، قلعه نو خرقان شاهد حضور عزاداران اعظم و ذوالفقار خرقان در حسینیه های میانه و حاج قاسم است. شب های تاسوعا  و البته عاشورا شب هایی اند که آشنایان با محرم قلعه نوخرقان در تمام ایام سال چشم انتظار فرارسیدن آن اند تا با حضور در محل ، از عظمت مراسمات بهره برند. مشاهده کنید:

عزاداری در حسینیه میانه

 

شب عاشورا: از « چهل مسجد» تا « صبح رو سیاه» ؛ پیر خرقان ، غربت در عین قربت!

چهل مسجد

اولین گام عزاداران در شب عاشورا ، مراسمی ست که در شهر های بزرگ به چهل مسجد شهرت دارد. عزاداران در غالب گروه های حدودا یکصد نفری ، به اماکن مقدس شهر اعم از فاطمیه ها ، زینبیه ها ، منبرخانه ها، کلثومیه ، مهدیه (و اساسا هر مکانی با پسوندهای مشابه) می روند در حالی که اشعار زیر را متداوما  بر لب دارند:

امشب حرم آل عبا آب ندارند

طفلان حسین بن علی خواب ندارند

مظلوم حسینم

مظلوم حسینم

و نیز:

ای آب فرات از چه گل آلود و روانی

شرمنده مگر از حرم تشنه لبانی

مظلوم حسینم

مظلوم حسینم

ورود به اماکن مقدس نام برده شده در بالا ، با توقفی کوتاه در هر محل و ذکر مصیبت همراه است. پس از اتمام مراسم چهل مسجد ، گروه ها به حسینیه ها باز می گردند و آماده ی حرکت دسته های عظیم عزاداری شب عاشورا می شوند.

 

حرکت دسته های عظیم عزاداران

آغاز حرکت دسته های عزاداری از حسینیه میانه به سمت حسینیه اعظم و به مقصد گلزار شهدا و معصوم زاده است.هیات عظیم علی اکبری پس از عزاداری در حسینیه اعظم به سمت گلزار شهدا حرکت می کند و هیات ابوالفضلی حسنیه های اعظم و ذوالفقار از پس آن به سمت گلزار شهدا می روند. مراسم عزاداری هیات ها در کنار قبور مطهر شهدا با شور وصف ناپذیری صورت میگیرد. رسم است که عزاداران، اموات خویش را در شب عاشورا  با روشن نمودن شمع بر سر مزارشان یاد کنند. روزنه های نور در دل تاریکی شب یکی از زیباترین صحنه های بصری این مراسم است. پس از زیارت اهل قبور و حرم نوادگان موسی بن جعفر (ع) هیات ها مزار را به مقصد حسینیه های قلعه بالا، ذوالفقار و میانه ترک می کنند.مشاهده کنید:

عزاداری هیات علی اکبری در حسینیه اعظم1

عزاداری شب عاشورا

 

پیر خرقان ؛ غربت در عین قربت

شاید همگان بدانند که وفات شیخ ابوالحسن خرقانی طبق متون تاریخی در دهم محرم اتفاق افتاده است. اما کمتر کسی آن را به یاد دارد. وجود مقبره این عارف نامی همواره برای خطه قلعه نوخرقان موجب برکت بوده اما کمتر بزرگداشتی برایش صورت گرفته است. چه هنگامی بهتر از شب عاشورا برای تکریم مقام این عارف خداشناس. متاسفانه شب وفات ایشان، مقبره همانند  باقی ایام زود هنگام بسته می شود و اندک دوستداران ایشان که تاریخ وفاتش را از یاد نبرده اند در سرمای شب در محیطی تاریک و در خارج از مقبره ایشان را زیارت می کنند. حال آنکه گلزار شهدا، مزار ، معصوم زاده و حسینیه قلعه بالا در کنار مجموعه خرقانی قرار دارد و خیل عظیم عزاداران بی توجه به آنکه شب عاشورا شب وفات ابوالحسن نیز هست، محل را ترک میکنند.

 

ای صبح رو سیاه، به چه رو می شوی سپید؟

حرکت دسته های عزاداری و مراجعه به حسینیه های دیگر تا پاسی از شب ادامه می یابد . پس از آن عزادارانی که عزم  شب بیداری دارند ، دور هم جمع شده و در حالی که اشعاری را در رثای امام حسین می خوانند از برای تسلیت به دیدار خانواده هایی می روند که از محرم سال گذشته تا آن سال عزیزی را از دست داده اند. اشعاری با مطلع زیر :

ای صبح رو سیاه ، به چه رو می شوی سپید؟

فردا حسین تشنه جگر می شود شهید

رویت سیاه باد که در دشت کربلا

امروز می شود سر شه از تنش جدا

 

عاشورا:

عاشورای قلعه نو خرقان گره خورده به نخل و ذوالجناح و خیمه های سوخته ست. نخل سازه ایست چوبی که نمادی ست است تابوت شهدای کربلا . نخل در عزاداری اکثر نقاط کشور وجود دارد و قلعه نو خرقان از این امر مستثنی نیست. انچه در این میانه متمایز است وجود دو نخل در مراسم است. ذوالجناح نیز اسبیست به نماد اسب امام حسین (ع). آماده سازی ذوالجناح ها نیز مراسمی ست که از حوصله این مقاله خارج است. مشاهده کنید:

سنت آماده سازی ذوالجناح

ذوالجناح بندان

 

میعادگاه تمام  عزاداران و دسته جات محلی ست بنام قتلگاه.قتلگاه میدانگاهی ست فراخ در شمال قلعه نو خرقان و در جوار گلزار شهدا و آرامستان شهدای گمنام .عزاداران تا هنگامه ی اذان ظهر در این محل به عزاداری می پردازند و پس از آن با نواختن شیپور ، تعزیه ی عظیمی با مشارکت همگان اجرا می شود. نخل گردانی ، سوزاندن خیمه ها  و ..... از جمله برنامه های این روز است . مشاهده کنید:

 

شام غریبان

عزاداران در شب شام غریبان سالار شهیدان ، حسین مظلوم ، با چشمانی تر از اشک حسرت و دستانی روشن از نور شمع ، برای عرض تسلیت به سراغ دیگر هیات ها می روند . از اشعار زیبایی که در نکوداشت حماسه حسینی در این شب خوانده می شود نمونه هایی زیر را می توان اشاره کرد:

امشب جناب فاطمه ، با اضطراب و واهمه

آید به دشت کربلا ، گردد به دور خیمه ها

گوید حسین من چه شد، نور دو عین من چه شد

مظلوم  حسین ، عطشان حسین

امشب جناب مصطفی ، با انبیا و اولیا

آید به دشت کربلا ، گردد به دور کشته ها

گوید حسین من چه شد، نور دو عین من چه شد

مظلوم حسین ، غریب حسین

 

***این متن مختصری از عظمت محرم قلعه نو خرقان است و نوشتن در مورد کلیات و جزییات این مراسم نیازمند صرف وقت و همیاری شما دوستان عزیز است. امیدوارم در سال های آینده ، گزارشی تکمیل تر از آنچه خواندید در اختیارتان قرار گیرد.


برچسب ها : محرم قلعه نو خرقان , قلعه نوخرقان , وفات شیخ خرقانی , معصوم زاده قلعه نو خرقان ,
تاريخ : جمعه 09 آبان 1393 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان