close
دانلود آهنگ جدید
آینده مبهم کشاورزی در منطقه بسطام / بالغ بر 90درصد آب پروژه چشمه ساران از حفر چاه پروژه

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 175
بارديد ديروز : 1,945
گوگل امروز : 4
گوگل ديروز : 12
بازديد کلي : 1,1,273,603

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

آینده مبهم کشاورزی در منطقه بسطام / بالغ بر 90درصد آب پروژه چشمه ساران از حفر چاه
ادامه نهضت مصادره خرقانی و بی تفاوتی مسئولین شهرستان و استان
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان 4
محرم در قلعه نوخرقان به روایت تصویر
اطلاعاتی در مورد تمبر خرقانی
گزارش مهر از مادران شهیدان میرکریمی و امینی
عشق یعنی نان ده و از دین مپرس.....
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
بهره برداری از طرح اصلاح شبکه برق بلوار خرقانی

آینده مبهم کشاورزی در منطقه بسطام / بالغ بر 90درصد آب پروژه چشمه ساران از حفر چاه

پروژه" آبرسانی به شاهرود از چشمه‌سارهای قطری" یکی از پروژه‌هایی است که سال‌ها از کلید خوردن آن می‌گذرد. پروژه‌ای که گویا در زمان اجرا، نظر کارشناسان بر این بوده که 600 لیتر بر ثانیه آب دارد، اما امروز مدعی‌ هستند این حجم از آب پیش‌بینی شده به کمتر از 10 درصد ‌رسیده است‌! 

 

به گزارش ایسنا ،با وجود همه اشتیاقی که از اجرایی شدن یک پروژه و برداشتن سنگی از پیش پای مردم و همشهریان شاهرودی وجود دارد، اما اجرای بخشی از این پروژه، با تخریب بخشی از اکوسیستم جنگلی شهرستان همراه است و پربیراه نیست اگر اذعان شود که امروزه اکوسیستم جنگل‌ها بیش از پیش مورد توجه آحاد مردم و خصوصا دوستداران محیط‌زیست‌اند.

 

به هر روی کشور عزیزمان ایران از نظر منابع جنگلی در دنیا کشوری فقیر محسوب می‌شود، چرا که سرانه جنگل در دنیا 0.8 هکتار است این رقم در ایران ‌تنها 0.2 هکتار است و از این رو باید ما ایرانی‌ها و خصوصا مردم استان سمنان که جنگل‌هایمان چندان هم زیاد نیست، باید بیش از دیگران در حفاظت از این داشته‌ها بکوشیم.

 

دبیر تشکل‌های زیست‌محیطی شاهرود معتقد است: اجرای پروژه" آبرسانی به شاهرود از چشمه‌سارهای قطری" از جمله آن پروژه‌هایی است که باید از آغاز کلید نمی‌خورد.

 

 دکتر امیرحسین ولیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، اجرایی شدن پروژه" آبرسانی به شاهرود از چشمه‌سارهای قطری" را از اساس غیرکارشناسی دانست و اظهار کرد: متاسفانه با وجود مخالفت‌های آشکار کارشناسان، دوستداران محیط‌زیست و برخی دستگاه‌های مسئول این پروژه، اجرایی شد.
 
 
 

آب ارتفاعات جنگل‌ابر به شاهرود می‌رسد؟

 

وی با اشاره به طول حدودا 50 کیلومتری این پروژه افزود: قرار بر این بوده که با اجرایی شدن این پروژه، آب چشمه‌سارهای قطری در ارتفاعات جنگل‌ ابر برای تامین کمبود آب شرب مردم به شاهرود منتقل شود، اما متاسفانه دولت قبل همچون بسیاری از طرح‌های دیگر، این پروژه را بدون توجه به نظرات کارشناسی و بدون انجام یک مطالعه دقیق اجرایی کرد.

 

ولیان‌ بررسی نادرست میزان دبی آب چشمه‌های قطری را نشانه‌ای از اجرای غیرکارشناسانه این طرح ارزیابی و تصریح کرد: در ابتدای اجرای این پروژه مدعی شدند که دبی چشمه‌ها بیش از 600لیتر بر ثانیه است، اما امروز به این نتیجه رسیدند که دبی آن تنها 40 لیتر برثانیه است.

 

دبیر تشکل‌های زیست‌محیطی شاهرود با اشاره به انتقادات دوستداران محیط‌زیست به این پروژه، خاطرنشان کرد: برخی از فعالان زیست‌محیطی از آغاز مخالف اجرای این پروژه بودند، چرا که باور داشتند اجرایی شدن این پروژه، مشکلات متعددی برای منطقه به همراه می‌آورد. برخی نیز با توجه به ضرورت تامین آب مردم معتقد بودند که اجرایی شدن این پروژه منوط به انتخاب یک مسیر کارشناسی شده و اجرای علمی و درست آن، قابل توجیه است.

 

 

کج گذاشتن سنگ اول

 

وی با بیان اینکه متاسفانه از روز نخست مسیر اشتباهی برای اجرایی شدن این پروژه انتخاب شد، اضافه کرد: کارشناسان و دوستداران محیط‌زیست از همان آغاز به این روند انتقاد داشتند، اما متاسفانه توجهی به آن نشد تا اینکه عملیات اجرایی به نقطه حساسی که از پیش مورد مناقشه بود، رسید.

 

این دوستدار محیط‌زیست با اشاره به اینکه برخلاف پیش‌بینی اولیه دبی آب چشمه‌ها از 600 لیتر به 40 لیتر بر ثانیه رسیده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که سه چهار ماه از سال نیز به دلیل سرمای شدید و یخبندان بودن منطقه، چشمه‌ها کاملا یخ می‌زنند و عملا امکان انتقال آب آن نیست.

 

 

انتخاب مخرب‌ترین مسیر

دبیر تشکل‌های زیست‌محیطی شاهرود، با بیان اینکه عملیات اجرایی و لوله‌گذاری آن به جای اینکه از جنگل به سمت شهر آغاز شود از شاهرود به سمت چشمه‌ها انجام شده است، افزود: تشکل‌های زیست محیطی شاهرود سه سال پیش طی نامه‌ای به سازمان بازرسی نسبت به تعیین و انتخاب این مسیر غیرکارشناسی شده اعتراض کردند.

 

دکتر ولیان با بیان اینکه این مسیر مخرب‌ترین مسیر برای انتقال آب است، گفت: یک مسیر پیشنهادی دیگر برای اجرایی شدن این پروژه وجود دارد که آسیب‌ها را به 10 درصد مسیر فعلی می‌رساند، اما متاسفانه توجهی به این مهم نشده است.

 

وی با بیان اینکه هم‌اکنون عملیات اجرایی در مسیر نابخردانه فعلی اجرایی شده و به دو کیلومتری مناطق جنگلی و محل مناقشه رسیده است، اضافه کرد: این منطقه که دارای شیب 60درجه است، جنگل انبوه است.

 

الزام پیمانکار به کار دستی در مسیر دو کیلومتری و عدم ورود ماشین به منطقه

این دوستدار محیط‌زیست با بیان اینکه پیمانکار این پروژه از ابتدا ملزم و متعهد شده که این مسیر دو کیلومتری را به صورت دستی و بدون ورود ماشین به منطقه اجرایی کند، ادامه داد: متاسفانه پیمانکار، آن بخش از پروژه را که ساده و کم‌هزینه بوده، اجرا کرده و وقتی به بخش سخت کار رسیده است، مدعی شده که نمی‌تواند آن را اجرایی کند.

 

دبیر تشکل‌های زیست‌محیطی شاهرود با اشاره به انتقاد برخی‌ها به زیان ناشی از تاخیر در اجرای پروژه‌، گفت: چرا وقتی برای دو سال این پروژه تعطیل شد این افراد مدعی، انتقادی نداشتند و برای اجرایی شدن طرح، فشاری بر پیمانکار نیاوردند؟

 

وی با طرح این پرسش که چرا بهای سودجویی برخی را جنگل‌ها بدهند، اضافه کرد: پیمانکار طبق مصوبه و از روز نخست متعهد به اجرای دستی عملیات اجرایی در این منطقه بوده، اما بخاطر هزینه بالای کار دستی از اجرای این مصوبه سر باز زده است.

 

ولیان با اشاره به تعطیلی فعلی این پروژه در منطقه جنگلی گفت: قرار نیست با عدم اجرای این بخش از پروژه، آب به مردم نرسد، چرا که تنها 6 تا 5درصد آب پیش‌بینی شده قرار است از خود چشمه‌ها تامین شود و قرار است با حفر چندین حلقه چاه در مسیر انتقال و هدایت آن به مسیر لوله‌گذاری شده، طرح آبرسانی به شاهرود اجرایی شود.

 

وی با اذعان به اینکه جلوگیری از اجرای این پروژه در منطقه مورد مناقشه تنها به کاهش 6 درصدی آب پیش‌بینی شده می‌انجامد، خاطرنشان کرد: قرار است 94درصد از آب از طریق چاه‌ها تامین شود که بخشی از کار آنها هم انجام شده و مانعی برای عملیاتی شدن آن وجود ندارد.

 

  

حرف ما این است که کار کارشناسی نشده انجام نشود

این دوستدار محیط‌زیست با بیان اینکه"حرف ما این است که کار کارشناسی نشده انجام نشود"، تصریح کرد: اولا بر اساس مصوبات اولیه می‌بایست مسیر دو کیلومتر باقی‌مانده به صورت دستی اجرایی شود تا میزان خسارات به حداقل ممکن برسد. دوم اینکه اجرای پروژه در مسیر پیشنهادی سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی که در ضلع جنوبی چشمه‌های قطری است و آسیب‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد، انجام شود.

 

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی عدم اجرای طرح در مسیر پیشنهادی منابع طبیعی به ایسنا گفت: ادعای عوامل اجرایی پروژه این است که چون لوله‌ها را کار گذاشتند و بیرون کشیدن آن هزینه‌بر است، امکان تغییر مسیر نیست و برای همین جنگل باید تاوان این زیان را بدهد!!!.

 

  

خطر قطع‌شدن، بیخ گوش 2000 اصله درخت!!

دکتر ولیان با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها رسما اعلام کرده که اجرای پروژه در این مسیر به قطع 1500تا 2000 اصله درخت می‌انجامد، تصریح کرد: قطع این همه درخت یک فاجعه زیست محیطی است و نباید اتفاق بیفتد.

 

 

استعلامی از سازمان جنگل‌ها نشده است!

وی با بیان اینکه اجرای پروژه در کمسیر فعلی به ایجاد گسست در منطقه نیز می‌انجامد، یادآور شد: سازمان جنگل‌ها اعلام کرده که اجرای پروژه در مسیر فعلی غیرقانونی است و از آنها استعلامی صورت نگرفته است، لذا اساسا عملیاتی شدن پروژه اشکال قانونی دارد.

 

ولیان گفت: جدای از انتقادات تشکل‌های زیست‌محیطی، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با این مسیر مواق نیست و اعلام کرده، اجرای آن به تخریب جنگل می‌انجامد.

 

دبیر تشکل‌های زیست‌محیطی شاهرود، با بیان اینکه NGO های شاهرود مخالف انتقال آب نیستند، تصریح کرد: ما با انتقال آب و رفع مشکل مردم موافقیمt اما می‌گوییم که اجرای پروژه با رعایت تمامی الزامات زیست‌محیطی انجام شود.

 

به هر روی اجرای این پروژه بواسطه قرار گرفتن در یک منطقه جنگلی زیبا و در نزدیکی جنگل ابر از حساسیت بسیار زیادی برای دوستداران محیط‌زیست و مردم استان سمنان و خصوصا شاهرود و بسطام برخوردار است.

 

با وجود اینکه مسئولان اجرایی فعلی بارها اعلام کردند که مسائل زیست‌محیطی در اولویت است و صد البته بعد از دو سال از عمر دولت تدبیر و امید نیز، به نیکی دریافته‌ایم که "دولت یازدهم دولتی نیست که بی‌گدار به آب بزند"اما باید متذکر شد، جنگل‌های ایرانی تورانی که بخش مهمی از آنها در این منطقه واقع شده از مهمترین سرمایه‌های استان و کشور است که باید در پاسداشت از آن کوچکترین تردیدی به دل راه نداد، سرمایه‌ای که حفظ آن ارزش این را دارد که نه تنها لوله‌های کار گذاشته را از دل خاک بیرون کشید که چنانکه امید به تخریب کمتری باشد، مسیری دیگر بار در پی گرفت.

 


تاريخ : پنجشنبه 05 شهريور 1394 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان