close
دانلود آهنگ جدید
ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام در خنثی‌سازی تحرکات برای مصادره بایزید مؤثر است!!!!!!!   داستان میراث فرهنگی و ادبی و علمی ایرانی که در سالیان گذشته با انفعال دولت‌مردان کشورمان به نام دیگران ثبت شدند، داستانی تکراری شده . از تار ایرانی و چوگان و ورزش کشتی گرفته تا شخصیت‌هایی مانند مولانا و ابن‌سینا که یکایک توسط کشورهای منطقه هدف قرار گرفتند.کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان با توجه به قرابت فرهنگی زیاد با کشورمان و در سایه بی‌توجهی مسئولین ، هرروز گوشه‌ای از فرهنگ ، سنن ، مشاهیر و آثار فرهنگی ایرانی را نشانه می‌روند و با توجه به قدرت رسانه‌ای…

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 2
بازديد امروز : 813
بارديد ديروز : 784
گوگل امروز : 5
گوگل ديروز : 12
بازديد کلي : 1,1,240,351

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

برگی از آلبوم تصاویر رزمندگان / یادی از سردار شهید منتظری
پیشینه ی تاریخی دهستان خرقان
فرودگاه مدرن و بیمارستان 256 تختخوابی خرقانی در ترکیه / گام بلند ترک ها برای مصادره خرقانی
در پناه شیخ
معرفی معصوم زاده قلعه نو خرقان
جملاتی ناب از مکتب خرقان
پاسخی به ادعای شاهرود آنلاین
قلعه شهرآباد قلعه نو خرقان
فیلم های محرم قلعه نو خرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم

ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام در خنثی‌سازی تحرکات برای مصادره بایزید مؤثر است!!!!!!!

 

داستان میراث فرهنگی و ادبی و علمی ایرانی که در سالیان گذشته با انفعال دولت‌مردان کشورمان به نام دیگران ثبت شدند، داستانی تکراری شده . از تار ایرانی و چوگان و ورزش کشتی گرفته تا شخصیت‌هایی مانند مولانا و ابن‌سینا که یکایک توسط کشورهای منطقه هدف قرار گرفتند.کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان با توجه به قرابت فرهنگی زیاد با کشورمان و در سایه بی‌توجهی مسئولین ، هرروز گوشه‌ای از فرهنگ ، سنن ، مشاهیر و آثار فرهنگی ایرانی را نشانه می‌روند و با توجه به قدرت رسانه‌ای بسیار، سعی در معرفی فرهنگ خود توسط آثار ایرانی دارند . در تازه‌ترین اتفاق از سلسله فعالیت‌های این‌چنینی می‌توان به چاپ آثار مینیاتور ایرانی تحت عنوان ((مینیاتور آذربایجان)) توسط جمهوری آذربایجان در اکسپو 2015 میلان اشاره کرد.


در مردادماه 1386 بود که خبرگزاری‌های کشور خبري را منتشر کردند مبني بر تلاش مسئولین فرهنگی ترکيه براي مصادره عارف بزرگ ايراني ، شيخ ابوالحسن خرقاني . در سالیان گذشته، گردشگری عرفانی در کشور ترکیه بر پایه مولانا شکل‌گرفته و ارقام قابل‌توجهی را از ورود گردشگران عرفانی به قونیه عاید این کشور کرده است. پس‌ازاینکه مسئولین ترک خیالشان از بابت مولوی راحت شد و توانستند دنیا را متقاعد کنند که مولانا از مشاهیر ترکیه است، دست خود را به‌سوی شخصیتی دیگر نشانه گرفته‌اند تا اثبات شود که اشتهای مسئولین ترکیه سیری‌ناپذیر است.


ابوالحسن خرقانی ، عارف نامدار ایرانی در سال 352 هجري در خرقان از توابع بسطام در قومس (استان سمنان) به دنيا آمده و طبق تمام اسناد و تذکره‌های تماماً ایرانی ، در سال 425 هجري نيز در همان خرقان از دنيا رفته است . شیخ خرقان از دسته عرفای هم‌رده بایزید بسطامی و ابوسعید ابوالخیر است که متأسفانه در کشورمان گمنام است. شرح داستان و سخنان ، زندگی‌نامه ، دیدارها و هر آنچه که از این عارف برجای‌مانده از منابعی معدود همچون تذکره الاولیا ، نورالعلوم و مثنوی معنوی و ... است . در تمام این منابع به‌صراحت ذکر گردیده است که ابوالحسن در تمام دوران زندگی در خرقان زیسته است. اما امروزه در شهر قارص ترکیه مقبره‌ای به نام این عارف نامدار ایرانی وجود دارد و قرار است این مقبره ، شهر قارص را به قونیه دیگری تبدیل کند.


طبق ادعاي آن‌ها،  در فاصله زماني 421 تا 429هجري، جنگي خونين در منطقه قارص درگرفته که در آن زمان شيخ ابوالحسن با درويشانش به آن منطقه رفته و براي حراست از شهر به جنگ پرداخته‌اند. تنها منبع ارائه‌شده توسط محققان ترک ، سیاحت‌نامه‌ای است به قلم درويش محمد ذيلي معروف به "اولياء چلبي" (1682-1611) از سياحان معروف دوره عثماني (مشخصاً زمان مراد چهارم) که در سیاحت‌نامه خود وقايع شگفت و عجیب‌وغریب زمانه‌اش را نگاشته است. جالب آن است که این سند نه ازلحاظ قدمت ، نه ازلحاظ شهرت و نه ازلحاظ اعتبار به هیچ‌یک از تذکره‌ها و منابع ایرانی که در مورد خرقانی سخن گفته‌اند نمی‌رسد. طرح اين ادعا در حالي است که  با يک بررسي ساده می‌توان دريافت که عارف بلندآوازه ایران‌زمین در زمان جنگ مورد ادعا در منطقه قارص، پيرمردي 69 ساله بوده است.

 

هرچند که اسناد ادعایی ترک‌ها در برابر تذکره‌ها و اسناد ایرانی در باب خرقانی بسیار ضعیف‌اند اما آنچه نگرانی اهالی فرهنگ و عرفان را موجب شده، رخوت و انفعال در طرف ایرانی و برنامه‌ریزی بسیار دقیق و حساب‌شده دولت‌مردان و محققان ترک است. قطعاً با بی‌تحرکی مسئولین فرهنگی ایران ، این ترکیه است که با اسناد ضعیف خود خرقانی را عارفی ترک معرفی خواهد کرد و نامی دیگر بر سیاهه آثار و مفاخر ایرانی‌الاصل مصادره شده خواهد افزود.


آرامگاه خرقانی در قلعه‌نو خرقان شاهرود چند سالی ست با تلاش‌های فرهنگ دوستان و علاقه‌مندان به شخصیت والای ایشان  به یکی از سه قطب گردشگر پذیر استان سمنان بدل شده و این در حالی ست که میراث فرهنگی کمترین تأثیر و تلاش را در راستای شناساندن ایشان انجام داده است . بی‌تفاوتی مسئولین شهرستان و استان به داستان مصادره خرقانی ، بیش از آنکه از عدم اطلاع‌ نشأت‌گرفته باشد ، از بی‌اعتقادی به عرفان ایرانی-اسلامی ست و تلاش‌های فرهنگ دوستان برای اطلاع‌رسانی به مسئولین و عدم توجه ایشان بیش‌ازپیش ما را به یاد مثل کبک و سر در برف فرو بردن می‌اندازد.


در موضع‌گیری بسیار دیر و البته کمرنگ مسئولین ، محمدحسین بحرالعلومی ،مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در گوشه‌ای از مصاحبه خود با روزنامه جام جم در مهرماه 93 به‌ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام اشاره فرمودند و این کار را در خنثی‌سازی تحرکات برای مصادره بایزید مؤثر دانستند!!!!! اینکه مدیرکل میراث استان هنوز متوجه نشده‌اند که در حال حاضر این خرقانی ست که مورد عنایت کشور ترکیه قرار گرفته و نه بایزید ، این مژده را به مسئولین ترکیه می‌دهد که می‌توانند پس از خرقانی سراغ بایزید هم بروند!!!


در سوی دیگر ماجرا در کشور ترکیه، ما شاهد فعالیت چشمگیر جامعه دانشگاهی قارص به‌عنوان بازوی علمی-تحقیقاتی دولتمردان ترک هستیم . تاکنون و در طی سالیان گذشته ، انجمنی به نام شیخ خرقانی در دانشگاه قارص دو سمپوزیوم بین‌المللی در سال‌های 2012 و 2014 برای شناساندن پیر خرقان برگزار نموده است. شهر قارص ترکیه ، در حال تبدیل به قونیه‌ای دیگر است . در سفر به این شهر همه‌چیز برای شما تداعی‌کننده خرقانی ترک‌تبار است . از فرودگاه این شهر تا مدرن‌ترین بیمارستان دولتی قارص. همه به نام خرقانی بزرگ ماست. تمام این تلاش‌ها را در برابر همایش لغو شده عرفان شرق در ایران می‌گذاریم تا به عمق فاجعه مدیریتی مسئولان پی ببریم. ترکیه در سطح بین‌الملل عرفان ایرانی و اسلامی را به نام خود سند زده و ما در سطح کشور خودمان برای امثال بایزید و خرقانی و ابوسعید هنوز در پی رفع تکفیر هستیم.....


خرقاني که در باب مردم‌گرایی و وسعت نظر ، جهاني را پس از هزار سال انگشت‌به‌دهان گذاشته در ديار خود غریب‌تر از هر زمان است.

 

در ايامي که مسئولين فرهنگي و اجرايي شهرستان بی‌تفاوت به موضوع خرقاني و مقوله گردشگري عرفاني بر پايه بايزيد بسطامي و ابوالحسن خرقاني، اقدام به‌صرف هزینه‌های بسيار در برگزاري جشنواره‌هایی اعم از زاغ بور و فلفل و زردآلو و .....و هر آنچه باب طبع و ميل ذائقه مبارکشان است می‌کنند ، کشور ترکيه در اقدامي بی‌سابقه مجموعه داستان‌های خرقاني را در غالب کتابي گردآورده ، بی‌آنکه نامي از خرقان و بسطام و حتي اقليم ايران در آن آورده شده باشد .

 


در رابطه باشخصیت خرقاني نيز کتابي به نام «شيشه و الماس» به زبان ترکي توسط «صادق يالسزچانلار» نوشته شده است . اين کتاب حالتي داستان گونه دارد و در لابه‌لای آن، گفته‌هایی مستند از زندگي شيخ ابوالحسن خرقاني و همچنين گفته‌ها و تمجيدها و تعریف‌های ساير عرفا، شعرا و حاکمان همچون شيخ ابوسعيد ابوالخير، بايزيد بسطامي، سلطان محمود غزنوي، سعدي و غيره در رابطه با وي آمده است. البته در اين کتاب هيچ اشاره‌ای به ايران و محل تولد وي و شاهرود، بسطام و خرقان نشده است.

 

از نکات مهم ديگر ، ترجمه اين کتاب در کشورهای ديگر است. اين کتاب بانام «Cam û Almast» توسط «عزيز سَمور Ezîz Semûr» به زبان کُردي کُرمانجي و بانام «الزجاج و الألماس» توسط «مني مصطفي محمود» به زبان عربي برگردانده شده است.

 

وظیفه ای که مدیران فرهنگی از آن شانه خانه میکنند اکنون بر دوش علاقه مندان و فرهنگ دوستان ایرانی ست. خرقانی و بایزید و ابوسعید ابتدا باید به مردم خودمان شناسانده شوند. معلمان اخلاقی که بسیاری از بزرگان را به تحسین واداشتند . چنانکه مقام معظم رهبري در جمع مردم شهرستان شاهرود در سال 1385 فرمودند:

"اينجا منطقه‌ی عالِم خيز است؛ منطقه‌ی معلمان دين و اخلاق. در زمان گذشته هم نام بايزيد بسطامى و ابوالحسن خرقانى را همه‌ی مسلمانان و مرتبطين با معارف اسلام - ولو غيرمسلمان - شنیده‌اند. البته امثال بايزيد و ابوالحسن خرقانى را با اين مدعيان صوفيگرى نبايد اشتباه كرد. آن‌ها داستان ديگرى دارند و ماجرا و سخن ديگرى است."

 

دور نخواهد بود روزي که آيندگان ما در ايران براي زيارت شيخ عازم قارص شوند و براي شناخت او آثار ترک‌ها را مطالعه کنند.....

 

 


تاريخ : شنبه 23 آبان 1394 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب

اين نظر توسط علی در تاريخ 1394/9/9 و 20:26 دقيقه ارسال شده است

جوابیه بعضی دوستان همه چی بلد
http://kharghan.ir/post/232
ببینید


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان