close
دانلود آهنگ جدید
توضیحی بر مقاله ی ( قلعه نوخرقان و جمعیت فصلی)   با تشکر از جناب آقای نادری که زحمت کشیدند و نقدهای خودشان را نسبت به موضوع (( قلعه نو خرقان و جمعیت فصلی )) بیان کردند. لازم میدانم جوابی در مورد این نقد و قسمت هایی از متن ایشان  بنویسم و به چند نکته هم اشاره کنم.   *  در مورد مشکلات آب در قلعه نو خرقان، شما به کمبود آب اشاره کردید و نتیجه گرفتید که به علت کمبود منابع آب، امکان ارتقا وجود ندارد. قلعه نوخرقان هیچ کمبودی در منابع آب ندارد . به طوری که سازمان آب و فاضلاب شاهرود برای تامین آب شرب شهر شاهرود اقدام به حفر دو حلقه…

تبليغات دوستان

قرارگاه شهداي قلعه نو خرقان
صفحه اينستاگرام قلعه نوخرقان
اقامت در قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پايگاه بسيج قلعه نو خرقان
تلگرام ما
تلگرام ما

سر آغاز


دوستان عزیز برای ارتباط با ما

صفحه اینستاگرام اینجا

موضوعات

تصاویر
مجموعه تصاویر قلعه نو خرقان
تصاویر جنگل ابر
تصاویر محرم قلعه نوخرقان
تصاویر آرامگاه خرقانی
تصاویر منطقه
مقالات
ابوالحسن خرقانی
نقد و بررسی
قلعه نو خرقان
نقشه
نقشه قلعه نو خرقان
قلعه نو خرقان
معرفی
شهدای شهر
سفرنامه
آثار تاریخی
طرح ها
بروشور خرقانی
بروشور فرهنگی
مشاهیر شهر
شیخ ابوالحسن خرقانی
ابو عبدالله داستانی
احمد بن حسین بن خرقانی
شیخ نظام الدین محمد خرقانی بسطامی
محمد خرقانی
سراج الله خرقانی
قوام الدین قلعه نویی
آیت اللّه شیخ مرتضی محمدی خرقانی
آیت الله زین العابدین محمدی خرقانی شاهرودی
حاج شیخ اسماعیل منتظری
2 تن از 313 تن
نخبگان و نام آوران قلعه نوخرقان
مهندس محمدرضا قاسمی
مهندس سید محمد کریمی
ندا قاسمی
دکتر عطاالله منتظری
دکتر محمدتقی صادقی
رضا مهاجری

لينک ها

سایت رسمی پایگاه محمد رسول الله قلعه نو خرقان
دکتر کاظم جلالی
رحمت الله نوروزی
بسطام نیوز
وبسایت روستای الیکائی
مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع)
شاهوار، قاره کوچک
**قلعه نوخرقان**
موسسه خیریه نور مبین
هیئت عاشقان ثارالله قلعه نو خرقان
محرم قلعه نوخرقان
قرارگاه شهدا قلعه نو خرقان
پایگاه مقاومت محمد رسول الله (ص)
ستاره خرقان
خرقان سرای عرفان
شیخ ابوالحسن خرقانی
پیر خرقان
مجن سیتی
شعرهای عمار نادمی(عماد)
شب زنده ها
mohammadrezashajarian
موسیقی اصیل ایرانی
گرمسار نیوز
ارسال لينک

آمار سايت

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 230
بارديد ديروز : 784
گوگل امروز : 2
گوگل ديروز : 12
بازديد کلي : 1,1,239,768

آرشيو

شهريور 1397
فروردين 1397
ارديبهشت 1396
مهر 1395
فروردين 1395
اسفند 1394
بهمن 1394
دی 1394
آذر 1394
آبان 1394
مهر 1394
شهريور 1394
مرداد 1394
تير 1394
خرداد 1394
ارديبهشت 1394
فروردين 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
دی 1393
آذر 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهريور 1393
مرداد 1393
تير 1393
خرداد 1393
ارديبهشت 1393
فروردين 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهريور 1392
مرداد 1392
تير 1392
خرداد 1392
ارديبهشت 1392
فروردين 1392
فروردين 1391
اسفند 1391

بخوانيد

تصویری قدیمی از آرامگاه خرقانی
هفت تپه و یادی از پیرمردهای غیور قلعه نوخرقان/ به بهانه دومین یادواره شهدای تدارکات استان
شهدای مرداد ماه قلعه نو خرقان(یاد یاران)
معلم شهید دکتر محمدصادق صادقی
مختصری از آداب محرم در قلعه نوخرقان
مراسم شبی با خاطره یادیاران برگزار شد
عرفان عملی در زندگی خرقانی
به بهانه ی.......بهار
تصاویر شهدای قلعه نو خرقان
تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل....

توضیحی بر مقاله ی ( قلعه نوخرقان و جمعیت فصلی)

 

با تشکر از جناب آقای نادری که زحمت کشیدند و نقدهای خودشان را نسبت به موضوع (( قلعه نو خرقان و جمعیت فصلی )) بیان کردند.

لازم میدانم جوابی در مورد این نقد و قسمت هایی از متن ایشان  بنویسم و به چند نکته هم اشاره کنم.

 

*  در مورد مشکلات آب در قلعه نو خرقان، شما به کمبود آب اشاره کردید و نتیجه گرفتید که به علت کمبود منابع آب، امکان ارتقا وجود ندارد.

قلعه نوخرقان هیچ کمبودی در منابع آب ندارد . به طوری که سازمان آب و فاضلاب شاهرود برای تامین آب شرب شهر شاهرود اقدام به حفر دو حلقه چاه در دشت خرقان کرده ست. مشکل ما در فصل تابستان به علت تصمیم گیری غلط  مسئولین است . درواقع قلعه نو خرقان از حدود اردیبهشت ماه تا شهریور با افت فشار در شبکه روبرو میشود که علت آن افزایش جمعیت در تابستان و تقاضای بیشتر از ظرفیت شبکه می باشد . مسئولین می بایست بفکر جمعیت تابستانی ( جمعیت فصلی ) می بودند. این مشکل هم با احداث چاه جدید، ویژه ی شهرک های حسینی و شهید مهاجری در حال مرتفع شدن است .

 

**اشاره کردید به عدم مقبولیت قلعه نو خرقان توسط روستاهای همجوار: « جایی که توان جذب جمعیت را  ندارد و روستاهای همجوار آن را قبول ندارند چرا باید بخش شود؟ »

باید به عرض برسانم که با تغییر اعضای شوراهای اسلامی روستاهای مجاور ، اکثر این روستاها (غیر از یکی ) موافقت خود را با ارتقای این محل ابراز داشته اند . این قضیه را از آقای معتمد، معاون فرماندار هم شنیده ام .

آن نامه ی سال گذشته توسط اعضای شوراهای قبلی، بدون مشورت با اهالی این روستاها نوشته شده بود. من بارها متوجه عدم رضایت اهالی این روستاها از نامه ی مذکور شدم.

 

*** من تا بحال شهرک میغان را بررسی نکرده ام ولی در مورد پروانه های ساخت مسکن در قلعه نوخرقان، این نکته را باید بگویم که فقط در سال های 89 و 90 ، پانصد مجوز ساخت مسکن صادر شده. نمونه ی بارز این ساخت و سازها را باید در شهرک شهید مهاجری دید که به گفته ی اداره  کل مسکن و شهرسازی استان سمنان، این حجم از ساخت و ساز در مدت بسیار کم در سطح استان کم نظیر است. رشد شهرک ها در قلعه نو خرقان در این سال ها بسیار چشمگیر بوده . شهرک امام قلعه نو خرقان از سال های قبل از انقلاب (دوران محمدرضا پهلوی ) شروع به رشد کرد و تا حدود سال  75 این رشد ادامه داشت . از آن تاریخ  تا اواخر دهه ی گذشته  اکثر ساخت و ساز ها در شهرک شهید حسینی  ادامه یافت و در سال های 89 و 90 به صورت خیره کننده ای شهرک شهید مهاجری با سیصد واحد ساخته شد. اگر با مفهوم ریاضی شتاب آشنا باشید متوجه میشوید که شتاب رشد مثبت بوده . فکر نمیکنم شهرک میغان با این شهرک ها برابری کند . در کنار این ها میتوانم به شهرک توریستی و 230  واحد مسکن مهر هم اشاره کنم.

 

****« با ارسال پیامک به قلعه نویی های مقیم شاهرود و علی آباد کتول ازآنها بخواهید در روز رای گیری  سال 1390 در خرقان حضور داشته باشند !! - تصور می کردید که وزارت کشورو سایر دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی از تقلب و جمعیت سازی شما اطلاعی ندارند و درک نمی کنند که جمعیت خرقان (که دائم در حال کم شدن است) با یک حرکت غیر معقول در طی 5 سال  حدود 2000 نفر به آن اضافه می شود؟!» من ربط صندوق های رای را به آمار و سرشماری نمیدانم . آمارگیری و سرشماری کار سازمان ملی آمار و صندوق های رای مربوط به وزارت کشورست. اگر  بخواهند بر اساس تعداد رای تصمیم بگیرند کار اشتباهی مرتکب شده اند . چون درصد مشارکت در انتخابات در نقاط مختلف بسیار متفاوت است .

ضمنا به نظر شما این عاقلانیست که یک نفر از علی آباد کتول به قلعه نو بیاید فقط برای یک برگه ی رای؟!!

انتخابات در روز جمعه برگزار شد. همیشه پنجشنبه و جمعه ، قلعه نو خرقان میزبان فرزندان شاهرودی خودش است که برای صله رحم مراجعت میکنند. پس شلوغی صندوق های رای قلعه نوخرقان عادی ست .

 

***** در مورد برتری قلعه نوخرقان واقعا متاسفم . ما قرار نیست که اینطور مقایسه کنیم . به هر حال هر نقطه ای ویژگی خودش را دارد . ولی اگر لازم باشد به چند مورد اشاره میکنم.

- شاید ادعای دروغی نباشد که بگویم قلعه نو خرقان اگر معروف ترین و پر گردشگرترین روستای استان نباشد جزو سه تای برترست. می توانید به آمار بازدید از مقبره ی ابوالحسن خرقانی در نوروز امسال نگاهی بیندازید (سایت میراث فرهنگی استان ) که همراه چشمه علی و مجموعه ی بسطام سه تای پربازدید بودند. البته اگر آمار رو هم مثل سرشماری زیر سوال نبرید.

- وجود عارف نامی قرن چهارم و پنجم که به همراه بایزید و ابوسعید، شاخص ترین عرفای قلمرو عرفانی خراسان است . این قضیه میتواند معادلات را دگرگون کند.

- وجود صنایع و کارخانجات مختلف که محل را به قطب صنعتی تبدیل کردست . همچنین وجود ناحیه ی صنعتی

- سابقه ی قلعه نو خرقان که در حدود شش هفت دهه پیش مرکز بخش بوده

- ساختار شهری ، وجود میادین و بلوارهای گسترده

- پیشینه ی کهن این دیار به طوری که همواره درکنار نام بسطام ، نام بلند آوازه ی خرقان هم دیده میشود

 

****** «اشاره به جمعیت فصلی کرده اید که این مورد مربوط به تمام روستاهای ایران است  »

فکر نمیکنم بغیر از روستاهای عشایری جای دیگری را سراغ داشته باشید که جمعیت ساکنش در تابستان دوبرابر شود . طبق آمار موجود در شهرداری  قلعه نو خرقان ، حدود 600 باب منزل در این محل وجود دارد که در بهار و تابستان و ایام تعطیلات دارای جمعیت است .

 

*******« همانطور که در آمار سال 1365 مشاهده می کنید جمعیت میغان از خرقان بیشتر می باشد (جمعیت میغان 2965 و جمعیت خرقان2443 نفر)  »

نمیدانم این آمار را از کجا آورده اید. به گواهی بزرگان سالهاست که کلاته قطری خالی از سکنه شده ولی در این برگه جمعیت 12 نفر برای آن به ثبت رسیده . دیگر اینکه در سندی که شما نشان داده اید چرا وضعیت فعالیت کشاورزی( اعم از باغداری و زراعت و زنبورداری و ...) اینچنین ثبت شده؟ این برگه از کجای سازمان های دولتی نازل شده؟ سال 1365 اواخر جنگ بوده ست . شما ادعا میکنید که در  نسبت شهدا به جمعیت ، روستایی نمونه و کم نظیر در سطح کشورید. در وبلاگ خودتان (میغان نامه) هم درج کردیدکه به ازای هر سی نفر یک شهید. تعداد شهدای قلعه نو خرقان 80 شهیدست . اگر بفرض آماری که شما داده اید (2443نفر) در سال 1365 را صحیح بدانیم ، با تقسیمی ساده متوجه میشویم که در قلعه نو خرقان هم به ازای هر سی نفر یک شهید وجود داشته. همانطور که از تقسیم 2965 بر 98 شهید والامقام میغان این عدد به دست می آید . حالا شما خودتان جواب این تناقضات را بدهید .

اصلا کار شایسته ای نیست که اینطور درمورد شهدا بحث کنیم ولی کار شما شهید سازیه . در میغان پیکر چند شهید به خاک سپرده شده ؟ آیا اینکه شهدایی را که فقط از نسل مردم میغان اند ولی اصلا میغان را ندیده اند و در اقصی نقاط ایران به خاک سپرده شده اند ، جزو شهدای میغان بحساب آورده اید باعث افتخارست؟ ما را بدون هیچ دلیل قانع کننده و مدرکی متهم به جمعیت سازی میکنید در حالی که خودتان سال هاست این کار را کرده اید.

 

******** در اینجا سخن من با مردم دهستان خرقان است. طبق ادعای دکتر جلالی ،که هیچ منبعی از فرمانداری و استانداری آن را تصدیق نکرده ، شهرستان بسطام با دو بخش به تصویب رسیده . در اطراف شهر کلاته خیج (دهستان کلاته های غربی) چند روستای کوچک و معدود وجود دارد. پس لازم است برای توازن جمعیت دو بخش پیش بینی شده، قسمتی از دهستان خرقان کنونی تحت پوشش بخش کلاته خیج برود. حتما ابر ، قلعه نو خرقان، گرمن و گلستان و شاید میغان و کلامو و اطراف آن هم زیر پوشش بخش کلاته خیج میروند . حال خودتان قضاوت کنید. اگر تا دیروز برای امور مربوط به بخش 18 کیلومتر بسمت شاهرود میرفتیم حال باید 18 کیلومتر به سمت خوش ییلاق برویم. در این صورت نه تنها ایجاد شهرستان بسطام در بهبود حال ما تاثیری نخواهد گذاشت بلکه در انجام امور اداری به مشکل میخوریم. پس بدانید که ایجاد بخش خرقان به نفع شماست.

 

مطمئن باشید اگر بنده روزی به این نتیجه برسم که میغان و یا گلستان در ارتقا به بخش از قلعه نو خرقان استعداد بیشتری دارند حتما به آن اعتراف میکنم.

در آخر از مدیر سایت بسطام نیوز هم تشکر می کنم که این اجازه را به دو طرف داده اند که مطالب خودشان را در سایت جامع نشر دهند. گفت وگو و مباحثه ی امروز بهتر از جنگ و جدال فرداست. شهرستان آینده ی بسطام وقتی کارآمد می شود که تمام مردم یکسو فکر کنند. وقتی که همه راضی باشند. چه به دو بخشی بودن شهرستان چه سه بخشی بودن . چه با ارتقای قلعه نوخرقان چه با ارتقای میغان و یا گلستان.

 

برای مشاهده ی مقاله ی (( قلعه نو خرقان و معضل جمعیت فصلی)) اینجا کلیک کنید


موضوع : قلعه نو خرقان , قلعه نو خرقان ,
برچسب ها : قلعه نوخرقان , بسطام نیوز , نادری , قلعه نو خرقان , شهر قلعه نو خرقان , خرقان , بخش , بخش خرقان , روستای گلستان , بسطام , شهرستان بسطام , استان شاهوار , جمعیت سازی , شهدای میغان , شهدای قلعه نو خرقان , میقان , شاهرود , قلعه نو خرقان شاهرود , ارتقای قلعه نو خرقان , ابوالحسن خرقانی ,
تاريخ : یکشنبه 27 مرداد 1392 | نويسنده : محمد صفري | نظر دهيد ()
تلگرام ما

ارسال نظر براي اين مطلب

اين نظر توسط عباس نوروزی در تاريخ 1392/6/3 و 10:41 دقيقه ارسال شده است

سلام
در مورد جمعیت سازی در خرقان سایت شاهرود آنلاین نموداری داده است که نمی دانم چه باید کرد.آدرس:
http://shahruodonlin.mihanblog.com/
پاسخ : سلام
ممنون از اطلاع رسانی شما
جواب این وبلاگ رو دادم

اين نظر توسط مهدی در تاريخ 1392/5/27 و 23:46 دقيقه ارسال شده است

سلام
اصلا از این مقالتون (قلعه نو خرقان و معضل جمعیت فصلی ) شما خوشم نیومد
هرچند هم که می دونم در دفاع از مردم قلعه نو خرقان نوشتین
خیلی بهترازاینا میشد بنویسی
تو با این مقاله سوژه دست یه سری دادی!!!!

دوست داشتی به وبلاگم سر بزن
در ضمن تو رولینک کردم،دوست داشتی منو بلینک
پاسخ : سلام
ممنون از نظرت
پاسخ : با افتخار لینکت کردم

اين نظر توسط گرمن سیتی در تاريخ 1392/5/27 و 17:20 دقيقه ارسال شده است

احسنت
دفاعت فوق العاده بود
پاسخ : ممنون


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط

آخرين مطالب ارسالي

طاووس العارفین ، خرقانی
کتابخانه مجموعه تاریخی - فرهنگی خرقانی ، نخستین کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در کشور
گفت‌وگو اختصاصی بهاردلکش با دکتر کوروش روستایی باستان‌شناس و دکتر حسن رضوانی نیک باستان‌شناس و سرپرست گروه اکتشافات قلعه‌نوخرقان
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_پنجم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_چهارم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_سوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_دوم
تشریح #وقفنامه ۱۵۶ ساله حسینیه حاج قاسم قلعه نوخرقان 🖋 بقلم محمد صفری #بخش_اول
کانال تلگرام بهار دلکش قلعه نو خرقان
دکتر عطاءالله منتظری، بزرگمردی از دیار قلعه نو خرقان
آرامگاه ابوالحسن خرقانی سومین مکان پربازدید استان در تعطیلات نوروز
افتتاح کانال تلگرام قلعه نوخرقان
گزارشی از زادگاه، زندگی و افکار ابوالحسن خَرَقانی
آرامگاه خرقانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی
سی و چهارمین یادواره عروج ملکوتی 89 شهید و سه شهید گمنام قلعه نوخرقان
مهندس مهدی حق پرست مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی تولید روستایی قلعه نو خرقان
پروژه های افتتاح شده در دهه فجر قلعه نو خرقان / جای خالی طرح های اشتغالزایی
"سخنی با مردم نجیب شاهوار سر افراز " به جای " درخواست ایجاد استان شاهوار"
عملیات تعمیرات شبکه توزیع برق قلعه نوخرقان
هفت تپه ، نماد غیرت پیر غلامان حسینی / دی ماه ، ماه خونین شهدای قلعه نوخرقان